а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рапир

мн. рапири
Вид збор: Именка, машки род
1. Меч со двострано сечило и со шилест врв.
Англиски: rapier Француски: rapièr
Употреба: Историја
2. Меч со четириаголно сечило и со топче на врвот, наменет за спортско и школско вежбање.
Англиски: rapier Француски: rapièr
Употреба: Спорт