а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рапав

рапави
Вид збор: Придавка
1. Кој нема мазна површина, нерамен.
Англиски: coarse
Примери:
Рапава штица.
Рапава кожа.
2. (за глас, звук) дрезгав, зарипнат, глув
Англиски: coarse
Примери:
Со рапав глас.
Рапава смеа.
3. (за јазик, стил) необработен, со некои недостатоци
Англиски: unpolished
Употреба: Преносно значење
Примери:
Рапави изрази.
Рапави стихови.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи