а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ранохристијански

мн. кратеници
Вид збор: Придавка
Што е од времето на раното христијанство.
Англиски: early Christian
Употреба: Историја
Примери:
ранохристијански цркви и храмови
FlexiMac
 менување на македонски глаголи