а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ранозрел

ранозрела
Вид збор: Придавка
Што достигнува рано зрелост, порано завршува со растење.
Англиски: precocious
Употреба: Зоологија
Примери:
Мерино прекос означува ранозрела овца.
ранозрели раси овци
Изведенки
ранозрелост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи