а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рановизантиски

рановизантиска
Вид збор: Придавка
Што е, што се појавува во раниот византиски период.
Употреба: Историја
Примери:
рановизантиска книжевност
рановизантиска епоха
рановизантиски епохи
FlexiMac
 менување на македонски глаголи