а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ранобуда

мн. ранобуди
Вид збор: Именка, машки род
ранобудник
Употреба: Дијалектен збор
Изведенки
ранобудец м.
мн. ранобудци
FlexiMac
 менување на македонски глаголи