а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ранливост

ранливоста
Вид збор: Именка, женски род
1. Што лесно може да се рани, чувствителност.
Англиски: sensitivity Албански: ndjeshmëri
2. Што има рани, болест.
Англиски: illness Албански: sëmundje, që ka plagë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи