а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ранка

мн. ранки
Вид збор: Именка, женски род
Вид круша, цреша, дуња, грозје или слива што даваат плодови меѓу првите овошја.
Употреба: Ботаника
Примери:
Сливата ранка дава поситни плодови.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи