а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ранет

ранети
Вид збор: Придавка
1. Кој има, кој добил рана; за некој дел на телото.
Англиски: wounded
Примери:
Селаните ги прифаќаа ранетите борци.
Го болеше ранетата нога.
2. Засегнат, навреден тешко.
Англиски: affected
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ранет во срцето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи