а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ранет

мн. ранети
Вид збор: Именка, машки род
Лице на кое му се нанесени рани.
Англиски: casualty Албански: i plagosur
Примери:
Борба за ранетите.
Ранетите ги префрливме во селото.
Изведенки
ранета ж.
ранетата
FlexiMac
 менување на македонски глаголи