а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раненик

мн. раненици
Вид збор: Именка, машки род
Во народниот јазик: храненик.
Англиски: foster-child
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Таа го чуваше својот раненик од бебе.
На крајот си зедоа раненик.
Изведенки
раненичка ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи