а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ранг-листа

Види и: ранг (м.)
мн. ранг-листи
Вид збор: Именка, женски род
Список, редослед според резултатите од гласање, оценување, успех во натпреварување итн.
Англиски: ranking list
Примери:
Нашата песна е прва на ранг-листата.
Тој е трет на ранг-листата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи