а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ранак

мн. ранаци
Вид збор: Именка, машки род
Прво дете што се раѓа порано.
Англиски: preemie
Употреба: Дијалектен збор , Медицина
Примери:
Тој е ранак, се роди на седмиот месец.
Ранаците обично се машки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи