а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рамстек

мн. рамстеци
Вид збор: Именка, машки род
Парче чисто, меко, сочно јунешко месо од страничниот дел на грбот.
Англиски: rump steak
Употреба: Гастрономија
Примери:
За мене едно парче рамстек печен на жар.
Ќе порачаме ли уште два рамстека?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи