а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рампа

мн. рампи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10397
1. Преден дел на сцена.
Англиски: frontstage Албански: platformë
Употреба: Сцена
2. Пречка на царинарници и на премини преку железнички пруги.
Англиски: ramp Албански: rampë
Примери:
Ја спуштија рампата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК