а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рамно

рамното
Вид збор: Именка, среден род
1. рамница, рамнина
Англиски: flatland Албански: rrafsh
Употреба: Географија
Примери:
По рамно да одиш и да се спрепнеш.
2. (обично членувано) Рамното; вид народно оро.
Албански: valle e rrafshët
Употреба: Музика и танц
FlexiMac
 менување на македонски глаголи