а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рамномерен

рамномерни
Вид збор: Придавка
Ранг: 11706
Еднаков, постојан во некој однос.
Англиски: regular
Примери:
Рамномерен развиток.
Рамномерно движење.