а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рамни

рамнат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Прави нешто да стане рамно.
Англиски: level Албански: rrafshoj
Примери:
Денеска ќе го рамнат патот.
2. (се рамни) споредува
Англиски: compare Албански: krahasoj
Примери:
Не треба да се рамниш со него.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи