а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рамниште

мн. рамништа
Вид збор: Именка, среден род
1. рамница, рамнина
Англиски: plain Албански: rrafshinë
Употреба: Географија
Примери:
Деца играат по рамништено.
морско рамниште
2. Степен на општествениот развиток.
Англиски: level Албански: nivel, rrafsh
Употреба: Преносно значење
Примери:
Сите се наоѓаат на исто рамниште.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи