а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рамнител

мн. рамнители
Вид збор: Именка, машки род
Во христијанската религија, тој што исправувауправува, дотерува, што израмнува, регулира нешто.
Употреба: Црковен термин
Примери:
Свети Петар е рамнителот кому треба да се поклониме.
Господ рамнител
FlexiMac
 менување на македонски глаголи