а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рамнинка

мн. рамнинки
Вид збор: Именка, женски род
Рамнина - мала ледина.
Англиски: plain
Употреба: Географија , Деминутив
Примери:
Излегоа на една рамнинка обрасната со полско цвеќе.
Застанале на рамнинката.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи