а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рамнач

мн. рамначи
Вид збор: Именка, машки род
Дел од машина за обработка на почвата, за рамнење на почвата.
Употреба: Земјоделство
Примери:
монтиран рамнач
Почвата ја обработувавме со рамначи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи