а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рамковен

рамковни
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува, што припаѓа на рамка.
Англиски: framework Албански: korniza
Примери:
рамковни украси
рамковна позлата
2. Определен во општи, главни, основни црти, замислен во најсуштествените проблеми; насочен, ограничен кон определена проблематика.
Англиски: framework
Употреба: Преносно значење
Примери:
рамковен договор
рамковна тема
рамковна програма
Изведенки
рамковност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи