а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раме

Види и: рамо (ср.)
мн. рамења
Вид збор: Именка, среден род
рамо
Англиски: shoulder Албански: sup
Употреба: Анатомија , Дијалектен збор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи