а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рамен

рамни
Вид збор: Придавка
1. Мазен, по кој нема височини.
Англиски: flat
Примери:
Селото е на рамно место.
рамни друмови
(нар. поез.) рамни дворови
2. Прав, кој нема наклони.
Англиски: even
Примери:
рамна линија
3. Еднаков, кој не се разликува по размер.
Англиски: equal
Примери:
Еден ред рамни тополи.
4. Што не се разликува од други по вредност, значење, права, положба и сл.
Англиски: equal
Употреба: Преносно значење
Примери:
Сите сме рамни во службата.
Не му е рамен.
(разг.) Во рамна мера.
На рамна нога.
Изрази
Сѐ му е рамно - сеедно му е.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи