а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раменски

раменскиот
Вид збор: Придавка
1. Што припаѓа на рамо и се однесува на рамо.
Примери:
раменски појас
2. Што е наменет за рамо.
Примери:
раменски стегач
FlexiMac
 менување на македонски глаголи