а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рамено

Види и: рамо (ср.)
мн. рамена
Вид збор: Именка, среден род
рамо
Англиски: shoulder
Употреба: Дијалектен збор , Медицина
Примери:
Му се фрли на рамено.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи