а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раменица

Види и: рамо (ср.)
мн. раменици
Вид збор: Именка, женски род
рамо
Англиски: shoulder
Употреба: Медицина
Примери:
Беа го фатиле за раменици и исфрлиле надвор.
(разг.) Крене (дигне), собере (свие) раменици.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи