а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рамазан

рамазанот
Вид збор: Именка, машки род
Деветти месец од исламскиот календар, месец на строг пост кај муслиманите кога се јаде и пие само ноќе во определни часови, односно од зајдисонце до изгрејсонце.
Англиски: Ramadan Турски: ramazan
Употреба: Религија
Примери:
На првиот ден на рамазанот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи