а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рамазански

рамазански
Вид збор: Придавка
Кој се однесува на рамазан.
Англиски: Ramadan Турски: ramazan
Примери:
рамазански ноќи
рамазански пост
Рамазанска пита (лепиња која пекарите ја подготвуваат за време на рамазан).
FlexiMac
 менување на македонски глаголи