а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ралниче

мн. ралничиња
Вид збор: Именка, среден род
Дел од машински сеалки, мали ралници што прават бразди каде што се сее семето.
Употреба: Земјоделство
Примери:
Редосеалките имаат обично и дисковидно ралниче.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи