а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ралничен

ралничниот
Вид збор: Придавка
Што е како ралица, што се однесува на ралник.
Употреба: Земјоделство
Примери:
Ралничните плугови се најстари.
Ралнични и обични плугови.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи