а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ракурс

мн. ракурси
Вид збор: Именка, машки род
Во уметноста - агол на снимање, положба на објективот на камерата во која е сосредоточен некој детаљ; агол на набљудување, гледна точка, гледиште.
Англиски: recourse
Примери:
Позиција на двоен и обратен ракурс.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи