а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ракун

мн. ракуни
Вид збор: Именка, машки род
Северноамериканско диво четириножно животно, цицач, со скапоцено крзно и карактеристични црни шарки околу очите; Procyon lotor.
Латински: Procyon lotor Англиски: raccoon
Употреба: Зоологија
Примери:
Овој ракун многу сака да јаде грозје.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи