а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ракува

ракуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Управува, раководи нешто; манипулира со нешто.
Англиски: handle Албански: drejtoj
Примери:
Само тој знаеше да ракува со оружје.
2. (се ракува) Се здравува со раце.
Англиски: handshake Албански: shtrëngim duarsh
FlexiMac
 менување на македонски глаголи