а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ракување

Вид збор: Именка, среден род
1. ракува
Англиски: handling Албански: drejtoj
Примери:
Ракување со пари.
2. се ракува
Англиски: handshake Албански: shtrëngim duarsh
FlexiMac
 менување на македонски глаголи