а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ракотворец

мн. ракотворци
Вид збор: Именка, машки род
Лице што изработува рачно некои предмети.
Англиски: workman Албански: manifakturist, mjeshtër
Употреба: Економија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи