а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ракотворба

мн. ракотворби
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 26272
Творба изработена рачно.
Англиски: handcraft
Примери:
Златни и сребрени ракотворби.
За ракотворбите се користат мониста, клабодан, свила, волница или волнена преѓа, кои се везат, плетат или ткаат во блузи, џемпери, додатоци за свечени тоалети, чорапи, марами со мунисти или како ние го нарекуваме шамии.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК