а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ракоплеска

ракоплескаат; ракоплескал; ракоплескаше, ракоплескале
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 9146
Плеска со раце во знак на одобрување.
Англиски: applaud
Примери:
Долго им ракоплескаа на артистите.