а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ракоплескач

мн. ракоплескачи
Вид збор: Именка, машки род
Лажни поддржувачи, донесена публика платена да ракоплеска.
Англиски: claqueur Француски: claqueur
Употреба: Иронично
Примери:
Група ракоплескачи се огласуваа на дадениот знак.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи