а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ракопис

мн. ракописи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1572
1. Текст напишан на рака или на машина; оригинален текст од кој се врши набирање.
Англиски: manuscript Албански: dorëshkrim
Употреба: Литература
Примери:
Уште не ги прегледал ракописите.
Ракописите не се враќаат.
Го остави делото во ракопис.
2. Ракописен споменик од старата писменост.
Англиски: manuscript Албански: manuskript
Употреба: Историја
Примери:
Изучување на старите ракописи.
3. Својствен манир на пишување на буквите.
Англиски: handwriting Албански: bukërshkrim
Примери:
Детски ракопис.
Читлив ракопис.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК