а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ракопашен

ракопашна
Вид збор: Придавка
Борба гради со гради.
Примери:
Само во составот: ракопашен бој.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи