а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ракоделец

мн. ракоделци
Вид збор: Именка, машки род
Лице што работи рачно, што се занимава со ракоделство.
Англиски: workman Албански: mjeshtër
Употреба: Економија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи