а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раководство

мн. раководства
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 2120
1. Дејноста на раководителот, на раководните органи, раководење.
Англиски: management Албански: administrim
Употреба: Економија
Примери:
Сите биле под негово раководство.
2. Тоа од кое може или е нужно да се раководи некој.
Англиски: guidelines Албански: udhëzim
Примери:
раководство за акција
3. раководители, раководен колектив
Англиски: management Албански: udhëheqës
Употреба: Административен термин
Примери:
партиското раководство
раководството на Олимпискиот комитет
4. практично помагало
Англиски: guide Албански: udhëheqës
Примери:
Практично раководство по латински јазик.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК