а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раководи

раководат; раководел; раководејќи
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 3966
1. Стои на чело на нешто; зазема должност на управител.
Англиски: manage Албански: udhëheq
Примери:
Сите тие ја раководеа нашата борба.
Кој ве раководи вас?
Тој ја раководи установата.
2. вдахновува, инспирира, упатува.
Англиски: inspire Албански: inspiron, drejton, frymëzon
Примери:
Само таа идеја ме раководеше.
3. (се раководи) Дејствува сообразно со нешто.
Англиски: guide Албански: udhëhiqem, drejtohem
Примери:
Од што се раководевте при тоа?
Тие се раководат само од неговото мислење.