а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раководен

раководни
Вид збор: Придавка
Ранг: 8357
Кој раководи во некоја област.
Англиски: managerial
Употреба: Преносно значење
Примери:
раководен кадар
раководен орган
раководна положба
раководна улога