а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ракиџија

мн. ракиџии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 56579
1. Лице што вари и продава ракија.
Англиски: landlord Турски: rakıcı Албански: rakixhi
Употреба: Архаизам
Примери:
Ракиџијата точеше ракија.
2. Лице што сака многу ракија.
Англиски: drunkard Албански: rakixhi
Примери:
Заседнаа ракиџиите.
Изведенки
ракиџиски прид.
ракиџискиот