а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ракија

мн. ракии
Вид збор: Именка, женски род
Алкохолен пијалак добиен со дестилација на вино или ферментација на овошен сок.
Англиски: spirits Турски: rakı
Употреба: Гастрономија
Примери:
Пие вино и ракија.
Вари ракија.
лута ракија
преварена ракија
сливова ракија
Изрази
(разг.) Блага ракија - блага, вруќа ракија со која се послужуваат гостите првиот ден после венчавката.
Изведенки
1. ракијка ж.
мн. ракијки
2. ракииче ср.
мн. ракиичиња
3. ракииште ср.
мн. ракиишта
пејор.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи