а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ракија

мн. ракии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 633
Алкохолен пијалак добиен со дестилација на вино или ферментација на овошен сок.
Англиски: spirits Турски: rakı
Употреба: Гастрономија
Примери:
Пие вино и ракија.
Вари ракија.
лута ракија
преварена ракија
сливова ракија
Изрази
(разг.) Блага ракија - блага, вруќа ракија со која се послужуваат гостите првиот ден после венчавката.
Изведенки
1. ракијка ж.
мн. ракијки
2. ракииче ср.
мн. ракиичиња
3. ракииште ср.
мн. ракиишта
пејор.