а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ракијада

мн. ракијади
Вид збор: Именка, женски род
Манифестација, настан, натпревар во правење подобра и поквалитетна ракија.
Употреба: Туризам
Примери:
Валандовска ракијада
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК