а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ракиица

мн. ракиици
Вид збор: Именка, женски род
ракија
Англиски: spirits Албански: rakiçkë
Употреба: Гастрономија , Хипокористика
Изведенки
ракиичка ж.
мн. ракиички
FlexiMac
 менување на македонски глаголи